Küsimus: Mõtlesin, et võiks tulevaste põlevde jaoks maki lindid ära digitaliseerida. Kas siin on väga oluline, mis makiga need lindistati?

Vastus: Minnes aga ajas tagasi, siis teadaolevalt on Euroopas viimase, umbes 50ne aasta jooksul, kasutatud olmetehnikas kaherealist mono salvestust, kiirusel 19, 9 või 4 cm/sek. Neist kahte viimast kasutati 60-70ndatel.
Minu kasutuses olev tehnika võimaldab maha mängida nii 9 Stereo ja mono kui ka 19 stereo ja mono salvestusi. Kiirust 4 cm/sek see riist tõepoolest ei toeta. Mis võib aga praktikas olla märksa suurem probleem, on lintide vastupidavus kerimisele ja ka mahamängimisele - nad võivad sageli katkeda. Aeg on lintide aluspõhjale mõjunud halvasti, eriti kui lindid on seisnud toas, lae all asuvates, kuivades panipaikades. Seega, olenevalt lindi kvaliteedist, ei pruugi kõigist asja saada. Vene ajal kasutati palju Svema nimelise tehase linte, sh tüüp 6, 8 või 10. Neist 6 on kõige viletsama põhja peal. Kui teil juhtumisi alles ka originaal karbid, siis sealt saate vaadata, millega tegu. Tüüp 10 lint on venimiskindlama, pealt nähtava "läikiva" pinnaga, tüüp 6 aga tumepruun, matt. Reeglina viimast ei kannata üldse venitada, katkeb esimese tõmbega.

Küsimus:  Kuhu ma lindi saadan?

Vastus: Soovitan kasutada kullerfirmade teenuseid (Omniva, Smart või ka Cargobuss). Saajaks märkige Pärnu, Meediamaania OÜ Urmas Salmu ja tel 5177974, sellest piisab.

Küsimus: Kuna mul nende videokassettidega natukene kiire ka, siis küsin, et millal saaksite tööga ühele poole?

Vastus: Aega saan prognoosida siis, kui esimene kassett tehtud. Kuna kogu töö teeb 1 arvutiga, siis mitut protsessi korraga teha ei saa, mistõttu aeg venib.

Lühidalt on tööde järjekord:
1. Kasseti materjal salvestada originaalilt (iga lõik lindil on arvutile 1 fail) Seega iga minut on reaalajas võrdeline kassetti algse suurusega ja võtab mahamängimiseks sama aja.

2. Kui lisada tiitreid ja korrigeerida materjali, tuleb kogu lõikidena salvestatud materjal lõpuks ka renderdada ehk lõigud reastada tervikuks. Seda aega pole võimalik prognoosida. Hind ja maht on kokkuleppeline küsimus.

3. Videomaterjali saab salvestada ka mahamängimise käigus kohe üheks tervikfailiks, mis ei vaja renderdamist. Töötlemata ehk puhas koopia tähendab reaalajas mahtu ja tulenevat hinda.

Küsimus: Mis see kõik siis maksab?

Vastus: Minu soovitus oleks iga kassett teha üheks failiks, nii saab neid kuidagi hiljem ka
eristada.

Näiteks:
20 kassetti a 1 tund kassett - töö aega tuleb arvestada reaalajas 20 tundi x 10 € = 200 €.
Lisaks kulub kaasnevatele töödele mingi aeg, täpselt pole võimalik määrata, aga ligikaudu 10-20 min. Mille kulu osas arvestan teostamise aega - ühekordne maksumus 25 € +km.

Paljudel juhtudel on videomaterjali vähem, kui kasseti maht, siin summeerin materjali, mis on reaalajas faili pikkuseks.

Kõige mõistlikum on küsida hinnapakkumine, kui on teada kassettide arv või veel parem - ajaline maht.
UA-34877332-1