Audio- ja videomaterjali digitaliseerimine KKK

Antud valdkonna kohta on mitmeid päringuid. Lühidalt toon ära vastused enamlevinud küsimustele ehk KKK
Püüan kõike kaasnevat selgitada päringutest tulnud küsimuste najal.

Paljude jaoks on tänapäeval ammu unustatud helikassett või magnetlint midagi ebamäärast või isegi müstilist. Toonased "veneaegsed" lintmakid on enamalt utiiliks saanud, materjal - iseäranis algupärand, aga sageli alles, aga kas ka ajaliste või muude mõjutusteta - seda ei saa kuidagi teada.

Audiofiilina on minul tänaseni käepärast vajalik tehnika, lisandunud uued digimaailma täiendused, milliseid omavahel kompileerides on võimalik taastada ka päris vanu nn "TYP6" kvaliteedis helilinte. Oluline on siinjuures magnetlindi varasemad hoiutingimused. Milline võib aja jooksul muutuda rabedaks, võib seetõttu kergelt rebeneda ja muuta töö üsna keerukaks või lausa võimatuks.

Järgnevalt  KKK rubriigis.

Küsija: Leidsin teie kodulehelt, et tegelete ka audio-magnetlintide digiteerimisega. Kui palju sellise lindi digiteerimine teie juures maksaks? Mis formaat tulemuseks on (mp3)?

Vastus: Maksustada saab reaalset tööaega, sest tegemist on reaalajas toimuva tegevusega. Ühe suure magnetlindi maht on 90 min materjali (kahel poolel - lindi mõlemad küljed annavad 2x 45min).

Salvestise ülekandmine magnetlindilt arvutisse, näiteks mp3 failiks, sõltub kas magnetlint käib ühe korraga lõpuni või tuleb katkenud linti uuesti kleepida jne, aluseks on kulunud töötund, mille hind on 25€+km.

Võrdluseks - lihtsa 30 sek raadio reklaamklipi tootmine maksab 25€ +km, milliseid olen aastaid tootnud. Formaat on kliendi valida. Kui tegemist on mono salvestisega, siis salvestan faili sagedusega 44100 KHz ja 32 bit süsteemis, 256Kbps tihedusega (maks oleks 320Kbps) mono versioonis.

Võimalikke versioone on ka madalamaid, mis vaid mõne KB osas vähendavad faili suurust ja ka kvaliteeti. Mp3 ise on pakitud formaat, autentse tulemuse saaks salvestades faili kas FLAC või WAV versioonis, see aga suurendab oluliselt faili mahtu. Kui on aga soovi, siis nii saabki teha.

Failid salvestan enamasti mälupulgale, milliseid on alati ka varuks. Materjai saab salvestada ka kliendi mälupulgale, siis peab see aga olema eelnevalt ilma ühegi failita, sest vajab formaati salvestamist.

Küsija: Kui magnetlint on juba liiga pude, eks me siis otsustame midagi, aga karta on, et siis tulebki seda lappida ja ma pean lihtsalt rohkem maksma...

Vastus: Kahjuks nii on. Kasutan lindi mahamängimiseks Venemaal toodetud ja omal ajal tippklassi kuulunud Philipsi patendi alusel toodetud OLIMP MPK005 lintmagnetofoni, millel on kahel pool topelt lindipingutus-kerimis sidurid, millised suudavad pinget pidurdamisel oluliselt pehmendada, aga katkemist võib tulla ette ka vaatamata sellele.


Eelmine
Need vanad head "maki lindid" ja VHS kassetid...
Järgmine
Jaagu Raamaturiiuli saated

5 vastust

Email again:
Killu 28. mai 2019
Tere,

Uurin, kas saate digitaliseerida ka vana lintmakk Daina (kiirus 2) linti?

Head,
Killu
Allar 3. detsember 2019
Tere. Kas vana filmilindi saate ka DVD ks teha?
Urmas Salmu 4. aprill 2020
Saab digitaliseerida ka vanade lintmakkidega salvestatud materjali. Üsna 70-date alguses kasutati vaid kaherealist salvestust, hiljem juba neljarealist, kus lindi ühel poolel oli 2 ja teise samuti 2 rida. Kõik sellised salvestused on digitaliseeritavad.
Urmas Salmu 4. aprill 2020
Alar: Vanad filmilindid eeldavad kinoprojektor olemasolu. Teatavasti projetseeriti filme kinolinale või lihtsalt valgele seinale. Tänapäeval tehakse sama projektsiooniseadmetega. Sellise materjali digitaliseerimine saaks toimuda vaid spetsiifilise proffitehnikaga, mida mina kahjuks ei oma. Primitiivne võimalus oleks videokaameraga uuesti "seinalt salvestamine", aga siis peaks teil endal olema alles kinoprojektor. Lõpptulemus on määramatu kvaliteediga, töö ise aga ajamahukas ja seega kallis. Mõistlik oleks pöörduda filmiarhiivi poole, kus selline tehnika vast alles ja ehk ka võimalused.
Vahur 2. veebruar 2021
Mul on üks lugu, millel oleks vaja saatejuhi hääl eemaldada loo algusest ja selle koha taastamine looga samasse volüümi.
On see üldse võimalik?
UA-34877332-1