Audio- ja videomaterjali digitaliseerimine KKK | 18 sept 16, Urmas Salmu

Antud valdkonna kohta on mitmeid päringuid. Lühidalt toon ära vastused enamlevinud küsimustele ehk KKK
Püüan kõike kaasnevat selgitada päringutest tulnud küsimuste najal.
Paljude jaoks on tänapäeval ammu unustatud helikassetti või magnetlint midagi ebamäärast või isegi müstilist, ammugi sellelt info kättesaamisest - see on aga huvilisele paras "peavalu". Toonased "vene" lintmakid on utiiliks saanud, materjal - iseäranis algupärand, aga sageli alles, aga kas ka ajaliste või muude mõjutusteta - seda ei saa kuidagi teada.
Audiofiilina on minul tänaseni käepärast vajalik tehnika, lisandunud uued digimaailma täiendused, milliseid omavahel kompileerides on võimalik taastada ka päris vanu nn "TYP6" kvaliteedis helilinte. Oluline on aga nende säilumisekvaliteet. Eriti oluline on magnetlindi enda materjal, mis võib kergelt rebeneda ja muuta töö üsna keerukaks või osutuda isegi taastamiseks kõlbmatuks.
Järgnevalt  KKK rubriigis.

Küsija: Leidsin teie kodulehelt, et tegelete ka audio-magnetlintide digiteerimisega. Kui palju sellise lindi digiteerimine teie juures maksaks? Mis formaat tulemuseks on (mp3)?

Vastus: Maksustada saab reaalset tööaega, sest tegemist on reaalajas toimuva tegevusega. Ühe suure magnetlindi maht on 90 min materjali (kahel poolel - lindi mõlemad küljed annavad 2x 45min).
Salvestise ülekandmine magnetlindilt arvutisse, näiteks mp3 failiks, sõltub kas magnetlint käib ühe korraga lõpuni või tuleb katkenud linti uuesti kleepida jne, aluseks on kulunud töötund, mille hind on 25€+km.
Võrdluseks - lihtsa 30 sek raadio reklaamklipi tootmine maksab 25€ +km, milliseid olen aastaid tootnud (seepärast tean ka hinda).
Formaat - see on kliendi valida. Kui tegemist on mono salvestisega, siis salvestan faili sagedusega 44100 KHz ja 32 bit süsteemis, 256Kbps tihedusega (maks oleks 320Kbps) mono versioonis. Võimalikke versioone on ka madalamaid, mis vaid mõne KB osas vähendavad faili suurust ja ka kvaliteeti. Mp3 ise on pakitud formaat, autentse tulemuse saaks salvestades faili kas FLAC või WAV versioonis, see aga suurendab oluliselt faili mahtu. See on enamalt soovitavast kogusest sõltuv ja kas tahetakse tulemust salvestada CD formaadis plaadile või kanda failid näiteks mälupulgale. Edasine on kokkuleppe küsimus, faili kandmine salvestusseadmele on tasustatav samuti ajalise arvestuse alusel.

Küsija: Kui magnetlint on juba liiga pude, eks me siis otsustame midagi, aga karta on, et siis tulebki seda lappida ja ma pean lihtsalt rohkem maksma...

Vastus: Kahjuks nii on. Kasutan lindi mahamängimiseks Venemaal toodetud ja omal ajal tippklassi kuulunud Philipsi patendi alusel toodetud OLIMP MPK005 lintmagnetofoni, millel on kahel pool topelt lindipingutus-kerimis sidurid, millised suudavad pinget pidurdamisel oluliselt pehmendada, aga katkemist võib tulla ette ka vaatamata sellele.


Email again:

Kommentaarid: 6

28 mai 19 Killu: Tere,

Uurin, kas saate digitaliseerida ka vana lintmakk Daina (kiirus 2) linti?

Head,
Killu
03 dets 19 RGKpbhetBENLOS: HIWChDdRp
03 dets 19 iVmzMyvc: UTWyNImnZRgDSjF
03 dets 19 Allar: Tere. Kas vana filmilindi saate ka DVD ks teha?
23 märts 20 aowMFkRLe: EGPHcKNhWSJDyX
23 märts 20 fuLzRjdMDEqi: uXBoCDNKmfOh

Lisa kommentaar

Nimi
E-mail
Kommenteeri
 
UA-34877332-1